Kullanıcı Paneli

Kayit Ol! Sifremi Unuttum?

Nick    Sifre

Çene altı (gıdı) sarkması

Gıdığın sarkması her zaman fazla kilo veya yaşlanma sonucu meydana gelmez. Bazen gençlerde bile kalıtımsal olarak gıdı dediğimiz çene altı yağ birikmesi meydana gelebilir. Bu duruma İngilizcede turkey gobbler (hindi gıdısı) denir. Gıdı dediğimiz çene altı yağ toplanması erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülür, ancak erkeklerde bunu sakal bırakarak saklamak daha kolaydır ve toplum sarkan bir erkek gıdığını daha kolay kabul eder. Ayrıca erkeklerin enseleri ve boyunları kalın olduğundan gıdı fazla göze batmaz. Çene altında yağ toplanması vücuttaki genel yağlanma, böbreküstü ve tiroit bezi hastalıkları veya kilo alınmasıyla ilgilidir. Vücut, fazla yağı çene altına depo eder. Vücuttaki diğer yağ depolama bölgeleriyse kollar, göbek, cankurtaran simitleri (love handels), göğüsler, kalçalar ve baldırlardır. Bir kere depolanma olayı meydana geldikten sonra bunu gidermek çok zordur. Biz bu vücut kısımlarını tıpta diyet ve spora dayanıklı bölgeler diye adlandırırız. Alman psikolog Marle Neumayr gıdı olayını hem erkeklerde hem de kadınlarda yıllarca birikmiş ruhsal olaylarla izah eder. Bu biriken ve yutulan üzüntülerin, hiddetin, stres ve korkuların sonucudur. Bu tür insanlar devamlı çene ve boyunlarını gergin tutarlar ve sıkarlar. Devamlı kasılan boyun adaleleri gevşer, uzar ve boyun sarkar. Gıdı sarkmalarına neden olarak boyun adalelerinin ve bilhassa platismanın gevşemesinin gösterilmesi bu tezi destekliyor. Neumayr'a göre, çene altı ruhsal hayatımızın çöp kovasıdır ve bütün psikolojik hayatımızın artıkları burada birikir.
Uygulama
Gıdıdan yağ emilmesi en sık uygulanan yağ emme yöntemlerinden biridir. Narkoz gerektirmez ve lokal anestezi ve damardan verilen bir sakinleştiriciyle tatbik edilir. Önce yağı sulandırmak ve kanamayı önlemek için özel bir sıvı enjekte edilir. 20 dakika kadar ilacın etkisi beklenir ve çene altı ve her İki kulak altından yapılan ufak kesilerden vücuda sokulan özel metal borularla (kanüllerle) fazla yağlar emilir. Benim bu amaçla geliştirdiğim ve Amerika'da satılan "Saylan Liposuction kanüllerl" İnce olduklarından ve delikleri özel olarak tasarımlandığından bence daha iyi bir sonuç sağlarlar. Uygulamadan sonra 2 - 3 gün sıkı bir boyun bağı taşımanız gerekir. Hafif bir yutkunma zorluğu dışında herhangi bir ağrınız olmaz. Yutkunma esnasında meydana gelen ağrı minimaldir ve adale hareketleri sonucudur. Biz hemen ertesi gün lenf drenajlarına başlayarak şişlerin ve muhtemel morluğun kısa zamanda ortadan kaybolmasını sağlarız. Ancak yağ emilince altta şimdiye kadar gizlenmiş ve yağla kaplı boyun bantları (adaleler) açığa çıkabilir ve görünür olabilirler. Gıdı sarkması fazlaysa tek başına yağ emme yeterli olmayacaktır. Tecrübeli bir doktor hastaya yağ emme yerine direkt olarak bir ameliyat (yüz veya boyun germe) önermelidir. Uygulamadan sonra çene altı derisi bir süre uyuşuk ve hissiz kalır, ama bu durum her zaman yaklaşık 2 - 3 hafta İçinde düzelir. Kanama ve şişme 2 - 3 günde azalır ve bir haftada kaybolur. Kanamaya bağlı olarak bir iki hafta süreyle bir sertlik oluşabilir. Masaj ve soğuk lazerle bu sertlik dağıtılır. En kötü komplikasyon, unutulan veya t am olarak emilmeyen yağlardır. Bunları tekrar emmek gerekebilir. Eğer deri fazlalığı meydana gelmişse bu deriyi çene altından büzerek çıkarmak ve azaltmak İyi bir çözüm değildir. Her zaman başarılı olamaz. Bu durumlarda daha sonra ufak bir yüz germe (S-Lift) veya boyun germe (Posterior Neck Lift) ile fazla deri giderilir. Erkeklerde ise deri kalın olduğundan (sakal deriyi kalınlaştırır) germe ameliyatı olmadan da gıdıdaki yağlar emilince güzel bir sonuç ortaya çıkabilir. Sadece gıdı yağ emmesi kısa sürede iyileşebilen ve yan etkileri çok az olan bir uygulamadır.
Gıdı ameliyatlarına alternatifler
Erken vakalarda:
- Soğuk lazerle (Erchonia 635nm Laser ve Zerona) acısız olarak dışarıdan yağlar eritilir ve deri radyo frekans dalgalarıyla (Thermage, Apollo ve Tripollar) gerilir. Radyo frekans dalgalarının da az da olsa yağ eritici özelliği vardır. Bu uygulamaların 8-10 defa tekrarlanması gerekir. Bu uygulamalarla beraber boyun derisine fraksiyone lazer ve kimyasal soyulma yapılarak boyun derisi gençleştirilir. Uygulamalardan hemen sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz.
- Yağ eriten iğnelerle (lipoliz) sarkan gıdı ufaltılır. Bu yöntem, ameliyat istemeyen hastalar içinde ideal bir çözümdür, iğneden sonra 1 -2 gün çene altı kızarıp şişebilir. Ayrıca unutulmaması gereken, yağlan eriten madde bazen sağlam dokuyu da eritebilir ve çukurlar oluşabilir. Masaj ve soğutma gerektirir. Ancak ücreti bir yağ emme kadar pahalı olabilir.
Kendi kendinize yapabilecekleriniz
- Gıgınızda bir büyüme fark ettiğiniz zaman boynunuza sabah akşam masaj yaparak doku suyunu uzaklaştırın. Vücutta cildin fazla hareketli olmadığı bölgelerde yağ birikir (gıdı, göbek altı, diz içi gibi). Bu nedenle yapılan masajlar kan dolaşımını artırıp gıdı bölgesine kan getireceğinden sarkma ve yağ toplanması azalır. Masajlar sıvazlama şeklinde yapılmalı ve yanlara doğru olmalıdır. Bu sayede doku sıvısı (lenf suyu) uzaklaşacaktır.
- Parmaklarınızın ucuyla gıdınıza vurarak dolaşımı hızlandırın. Yağlar hareketsiz bölgeleri severler ve hareket gelince, tıpkı gürültüden kaçan insanlar gibi başka bölgelere göçerler.
- Çenenizi öne doğru uzatarak ve daha sonra geri çekerek ve aynı zamanda dilinizi mümkün olduğu kadar dışarı çıkarıp sokarak boyun adalelerinizi kuvvetlendirin, bu çenenizi toparlayacaktır.
- Çenenizi elinizin içiyle alttan destekleyip yukarı doğru itin ve aynı zamanda ağzınızı açıp kapatmaya çalışın. Bu hareket de boyun adalelerinizi kuvvetlendirecek ve boynunuzu gerecektir.
- Sadece yüzünüzü değil aynı zamanda boynunuzu da sabah akşam nemlendirin ve besleyici bir kremle ovun. Psikolog Marie Neumayr'ın dediğini unutmayın: "Çene altı dolgunluğu, içinize attığınız keder, korku ve problemlerinizdir." Stres ve üzüntülerden uzak durun. Bu sayede boyun adaleleriniz devamlı kasılmaz ve gevşeyip sarkmaz.
Yorumlar (0)
 
burun estetiği